درباره ماریتا بیشتر بدانید

person

تاریخچه ماریتا

در نهم شهریور ماه ۱۳۷۳ و در یک روز گرم تابستانی، یوزپلنگ ماده به همراه سه توله‌اش برای نوشیدن آب به سوی نخلستان‌های اطراف بافق آمد، اما در میان تعدادی از مردم محلی ناآگاه محاصره می‌شود و مادر پس از مدتی مقاومت در برابر حملات و ضربات مردم که توسط سنگ و چوب به آن وارد می‌شود فرار می‌کند اما سه توله‌اش گرفتار می‌شوند.
یکی از شاهدان، خود را به اداره محیط زیست بافق می‌رساند و ماموران محیط زیست را مطلع می‌کند. زمانیکه ماموران به محل می‌رسند با لاشه بیجان یکی از توله‌ها مواجه می‌شوند اما دو توله دیگر با وجود جراحات شدید همچنان زنده بوده‌اند و به یزد منتقل می‌شوند. شدت ضربات وارده بر سر و روی یکی از توله‌ها باعث مرگ او در میانه راه می‌شود.

و اما ادامه داستان ماریتا

توله سوم در یزد توسط دامپزشک مداوا می‌شود اما برای نجات از مرگ بلافاصله به تهران منتقل می‌شود. طبق گزارش‌های محیط‌بانان بافق، ماده یوز هر روز به نزدیکی شهر و نخلستان می‌آید تا توله‌های را جستجو کند اما بعد از یک هفته جستجوی ناکام، دیگر در محیط دیده نشد.
توله بازمانده ماریتا نام گرفت و بعد از مدتی بهبود یافت. اما تا دی ماه ۱۳۸۲ در پارک پردیسان تهران باقی ماند و در همانجا پس از نه سال مرد. هر چند دو توله جان باختند و ماریتا نجات یافت اما ماریتا بازمانده‌ای بود که به دلیل تنهایی و نبود جفت، هرگز نتوانست کمکی به رفع انقراض یوزپلنگ‌ها کند.

person
person

آنچه امروز پیش روی ماست

داستان ماریتا با همه ی حسرتش تک روایتی است واقعی از نبایدهایی که فرصت دوباره به ما نمی دهند. هرتکه از فرهنگ وتاریخ این مرزوبوم باقلمی تراشیده بازنویسی خواهد شد ولی ببر مازندران، گربه ی پالاس، شیرایرانی، گوزن زرد و البته یوز ایران و دیگر گونه های مختلفی که روزگاری زیستگاهشان فلات ایران بوده چون پرسپولیس از خشت و سنگ ساخته نشدند که قابل بازسازی یا بازنویسی باشند پس ایران با قدمت چند هزارساله و آرزوی پابرجای تا صد هزار ساله آینده دیگر ببر مازندران را نمی بیند.

ما چگونه شروع کردیم

زمانی که کار خود را آغاز کردیم مشخص بودهیچ رکنی به اندازه ی انتخاب عنوان برای شروع اهمیت ندارد پس دنبال نامی بودیم که ارزش یک عمر کارکردن زیر سایه را داشته باشد و اینگونه با داستان یوزپلنگ پارک پردیسان آشنا گشتیم، پس به امید آنکه بتوانیم شایسته ی این نام که عزیز هر ایرانیست باشیم.

ماریتا    1396/07/10

person